Nenuceně #1

1. června 2015 v 16:52 | Ethane |  Cviky
Upřímně co si budeme povídat, má aktivita není nejlepší, ale jakmile skončí zkouškový období nebude vědět, co si se mnou počít. Každopádně vítám vás u dalšího článku. Slibovala jsem nějaký teoretický, tak bude teoretický a spadat bude pod rubriku "Cviky", ačkoliv to tolik s cviky nesouvisí. Ale když nemám rubriku zaměřenou na důvěru, nedá se nic dělat. Takže konec okecávání, oficiálně vás zdravím s prvním článkem z nové série "Nenuceně", kde si povíme, jak s koňmi NENUCENĚ zapracovat na důvěře. Přinutit někoho k důvěře, ať už člověka či zvíře - to není důvěra.

Ale jako první bychom si mohli říci, co je to vlastně důvěra? Jak jí poznáme? My lidé už těžko rozeznáváme důvěru nebo ji vůbec nenacházíme v lidech okolo nás. U zvířat naopak odhalujeme důvěru naplno. Neříkám, že je to špatné, ale neměli bychom ostatním - ne jenom našim zvířecím miláčkům - ukazovat, že jim věříme? Důvěra, důvěra... Když řekneme, že k někomu mám patřičnou důvěru, mělo by to znamenat, že mu budeme věřit vždy a za všech okolností, ať už ji on chová k nám nebo ne.1) Cvik- připravení koně

My si to neuvědomujeme, ale i koně vnitřně trpí a doufají, že jim budeme rozumět, chápat je. Stačí, jedno jediné spojení a kůň bude připravený k tréninku a jiným cvičením. Obyčejné porozumnění může vést k důvěře. Přátelství.
Stačí, když koni vejdeme do boxu, abychom stáli a hluboce dýchali, snažili se o navázání očního kontaktu. Když se k nám kůň neotočí a nenáváže oční kontakt, začneme dýchat více hluboce a hlasitěji. Jen stojíme, dýcháme a pozorujeme koně. Sám se otočí, sám s námi naváže oční kontakt. Jakmile se to podaří, můžeme ke koni přistoupit, začít s ním pracovat a nezapomeneme ho pochválit. Avšak já vnímám pochvaly spíše jako poděkování, za spolupráci. :)

Tento čtvrtek jsem s Larrym zkoušela tento cvik poprvé a byla jsem hrozně překvapená jak zareagoval.


2) Cvik- vzbuzení zájmu
V boxu ho necháme jenom na ohlavce (ani ta není nutná) a vejdeme dovnitř, přitom tiše budeme ke koni mluvit a stoupneme si někam do rohu. Podáme k němu ruku, pořád k němu mluvíme a potom se k němu otočíme zády. Když dojde k tobě, máš u mne palec nahoru. Potom se otočíme a dáme mu něco na zub, pořád k němu mluvíme a podrbeme ho na kštici. :)

Tento cvik si trochu rozebereme. Nemůžeme se otáčet příliš rychle, ačkoliv ať se otočíme jakkoliv rychle, koně to překvapí. Přecjen, projevovali jsme mu náklonost a nyní se otáčíme zády? Často se stává, že koně nechápou, co se děje, co se po nich chce. Chvíli vyčkáme a když si budeme jisti, že kůň nám skutečně nerozumí, otočíme se zpátky a obklopíme ho další čirou nákloností, kterou bychom k němu měli chovat.

Tyto cviky jsou víceméně univerzální, takže je můžete zkusit i se psem, ale jsou zaměřeny na koně, takže pes může být totálně vedle.
Nejsem žádný psycholog, hipolog ani expert na koně. Cviky jsou mým nápadem (ostatně jako většina) a proto neříkám, že budou vždy fungovat nebo vůbec fungovat budou, ačkoliv jsou to normální, trochu upravené a běžné cviky. ;)

A jaké cviky na důvěru provádíte vy? Příště si dáme i s nějakou tou prací ze země, v otevřeném prostoru. ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanif Hanif | Web | 2. června 2015 v 19:03 | Reagovat

Opravdu skvělý článek :-). Teď se mi opravdu hodí, hned zítra to s Percinkem vyzkouším.

2 Sidney Sidney | Web | 10. června 2015 v 19:54 | Reagovat

Úžasný článek! Určitě něco vyzkouším! :-)

3 from-the-saddle from-the-saddle | Web | 10. června 2015 v 21:07 | Reagovat

Máš skvělé nápady :)) myslím, že budou fungovat na každém koni, ale u každého bude trvat trochu déle, než to pochopí...

4 Eliza Eliza | Web | 24. června 2015 v 13:29 | Reagovat

S tímhle jsem vždycky měla problém. Prostě...navázat spojení mezi mnou a koněm bylo občas dost složitý. Tohle jsem nikdy nezkoušela, takže jsem za tip fakt vděčná. Spousta lidí doufá, že kůň porozumí jim, ale málokdo se snaží nebo ví jak to udělat, aby oni porozuměli koni. Myslím, že tyhle cviky by zabrat měly téměř vždy a je super, že jsi je takhle sepsala! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články jsou mojí tvorbou, pokud není uvedeno jinak.
Obrázky pochází z deviantart.com, pokud není uvedeno jinak.

Nic nekopírujte a nevydávejte za své - s blokováním IP adres nemám problém. ;)