Nenuceně #2

3. července 2015 v 20:07 | Ethane |  Cviky
Dnes jsem tu s dalším dílem seriálu Nenuceně. Nejprve si připomeneme, k čemu tyto cviky vůbec slouží. Prohlubují důvěru a vztah mezi koněm a jeho jezdcem. Pomáhají, aby si tito dva odlišní tvorové navzájem porozumněli a naučili se číst v koňské tváři. Protože mnoho lidí si myslí, že když kůň sklopí uši, hned je naštvaný. Musím vás vyvést z omylu. Je to, jakoby se člověk zasmál nebo naopak zamračil. Nikdo nemusí přečíst, jak to doopravdy cítí vevnitř. U koní, nesmíme hned panikařit, jakmile kůň sklopí oči nebo vykopne nohou. Často to, bývá z jiného důvodu než si myslíme. Třeba- sklopí uši: ve skutečnosti pouze poslouchá, co je za ním; vykopne nohou: brání se mouchám a komárům. Proto je důležité pozorovat koně celého a snažit se přečíst jeho pocity. Jinak mu můžeme vynadat nebo ho obviňovat z něčeho neprávem. Ale nyní k hlavnímu tématu článku, o tomto mám v plánu se rozepsat jindy. ;)


1) Cvik- kůň 'mazel'

Příhodný název cviku... :D Ale jde tak trošku o něco jiného. Vejdeme ke koni do boxu, pohladíme ho, ale nijak k němu nemluvíme (pozor- než k němu vejdeme musíme o sobě dát vědět, jinak nás to může nemálo stát!). Posadíme se do boxu a opřeme se o stěnu. Pozorujeme koně a hluboce dýcháme, snažíme se o navázání očního kontaktu. Zkátka děláme první cvik, který jsme si popsali v minulém díle /zde/. Nicméně nemluvíme, nevrtíme se - jsme v klidu. Koník by si měl naši přítomnost uvědomit, otočit se k nám (stačí mírný náznak) a my stále nepolevujeme. Musíme si, ale dát pozor. Pokud o navázání očního kontaktu nesmí být nucený ani drsný. Jemný, jako když se s někým bavíte a přátelsky mu hledíte do očí. Nepřistupujeme ke koni, stále mlčky sedíme. Pokud k nám kůň příjde a začne se mazlit, konečně k němu můžeme mluvit, drbat ho, odměnit... Tento cvik je jeden z mých nejoblíbenějších. Musíte být trpělivý, ale časem už k vám bude klidně chodit okamžitě. Tento cvik je unikátní v tom, že kůň skutečně ve vás má zájem. Ať už menší nebo větší... :) Pokud se vám tento cvik podaří, věřte mi, ten pocit je k nezaplacení. :)

2) Cvik- hlasové povely


Tento cvik není ani na důvěru, ani tak na prohloubení vztahu. Zkrátka chceme koně naučit, že jakmile dostane jeden či dva hlasové povely, měl by si uvědomit, že se něco bude dít/děje nebo se po něm něco chce. Já používám zejména zapískání (to mi moc nejde), ale hlavně zamlaskání. Tento cvik se nejde nijak... naučit. Zkrátka pokaždé když ke koni do boxu příjdeme uděláme hlasový povel jaký chceme. Časem to začne vnímat (klidně hned).

Teď si říkáte, proč tento... (ne)cvik, dávám do seriálu, kde je o důvěru. To se, ale dozvíte s nadcházejícími cviky, kde už bude potřeba více účasti, trpělivosti a více souhry, než v těch dosavadních.


A vy? Děláte nějaké cviky se svými čtyřnohými mazlíčky? Ať už je to kůň, pes nebo králík. Ráda si vše přečtu. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *Mushroom* *Mushroom* | Web | 3. července 2015 v 21:07 | Reagovat

Rady jsou moc super, mít vlastního koně (nebo minimálně koně na kterém je možné něco takového praktikovat), hned to vyzkouším.. ale.. bohužel :( Jinak s tím mlaskáním, tak nějak podvědomě mlaskám, což jsem zjistila z videí, ale myslím že školní koně z toho moc rozumní nejsou :D

Co čtu? V poslední době hlavně vraždy, sériové vrahy, loupeže.. :D Zkrátka thrillery a drama - Dan Brown, Jo Nesbo, Dick Francis,.. svět narkomanů a podlejch policajtů :D :D co jsem tak koukala, ty čteš asi spíš nějaké sci-fi a tak.. ? :) Z toho jsem četla snad jenom Divergenci :D (..a Přechod od Justina Cronina.. taky to tam patří, do podobného soudku) :D Takže myslím že se trochu mineme ;) :)

2 Hanif Hanif | Web | 6. července 2015 v 11:48 | Reagovat

Něco podobného jsem dělala s Loritkou, ona byla hrozný mazel takže to bylo celkem jednoduché. Vždycky mě celou oslintala :D. Nejlepší bylo když jsem s ní ležela v boxu, někdy vypadala jako mrtvola, hlavně když měla natažené nohy a ležela přes celý box :D.

Jinak už se moc těším na další článek o důvěře :).

3 Eliza Eliza | Web | 7. července 2015 v 12:22 | Reagovat

Wau, ty cviky jsou fakt suprově promyšlený. Ale už první odstavec se mi fakt líbil, protože přesně tak to je. Kůň je živá bytost a tak se k němu musí přistupovat. Chtěla bych si tohle s nějakým koníkem zkusit, bohužel zatím nemám příležitost :/
Já mám teď doma křečka a ten je podezřele moc chytrej xD Takže se omezuju na povely "Nelez tam", "Spadneš" a "Tohle nežer" xD Zatím bez úspěchu, ale ono to jednou vyjde! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Články jsou mojí tvorbou, pokud není uvedeno jinak.
Obrázky pochází z deviantart.com, pokud není uvedeno jinak.

Nic nekopírujte a nevydávejte za své - s blokováním IP adres nemám problém. ;)